Turistika je zdravá závislosť vhodná pre všetky vekové kategórie. Horáreň Dobák sa nachádza v Nízkych Tatrách a je postavená priamo pod  horou. Okolitá krajina ponúka dostatok možností pre ľahké prechádzky aj náročnejšie túry. Kamkoľvek sa vydáte, o krásne zákutia nepoškvrnenej prírody určite nebude núdza.

V okolí Horárne je množstvo kratších aj dlhších trás vhodných pre menej náročných turistov a pre rodiny s deťmi, počas ktorých budete mať možnosť vidieť naozaj krásne zakutia nepoškvrnenej prírody.  Je tu možnosť prejsť sa k drevenému Artikulárnemu kostolu vo Svätom Kríži, alebo na Bobovú dráhu do Pavčinej Lehoty, k výhľadni alebo sa len poprechádzať sa medzi chatky popri niektorom z tu tečúcich potôčikov.

Je však možnosť vydať sa priamo z Horárne aj na náročnejšie túry cez Mošnickú dolinu na Sinú 1650m,  alebo na končiare Nízkych Tatier na Poľanu 1889m, na Chabenec 1955m resp. až na Dereše 2003m a Chopok 2023m. Horáreň pod Dobákom je ideálnym nástupným miestom aj pre hrebeňovku Nízkych Tatier. Blízko sú aj jaskyne v Demänovskej doline.

Cykloturistika

Ak máte chuť, cykloturistika je tiež skvelým relaxom je pre všetkých, ktorí chcú aktívne tráviť čas.

Na Liptove sú optimálne podmienky pre cykloturistiku,  nakoľko cez Liptov vedie diaľnica, takže ostatné cesty majú menšiu hustotou premávky. Liptov je ako stvorený pre tento druh športu.

Medzi obľúbené patria trasy okolo Liptovskej Mary, cez Čiernovažskú dolinu a na Demänovskú dolinu. Na Liptove sa nachádza cca 500 km značených cyklotrás! Niektoré trasy vedú priamo cez skvosty našej prírody akou je napríklad Kvačianska dolina  iné zas hrebeňmi pohorí, s krásnymi výhľadmi.

Lukostreľba

Priamo na lúke pod Horárňou si môžete vyskúšať lukostreľbu na ciele v rôznej vzdialenosti.

Raftig

Prežite neopakovateľný zážitok z raftingu vo vodnom areáli na Liptove, ktorý nájdete neďaleko centra mesta Liptovský Mikuláš.

Počas dvoch hodín( cca 8-10 jázd) sa naučíte zdolávať umelo vytvorené vodné prekážky s pomocou inštruktora, ktorý túto trať pozná veľmi dobre.

Rafting v AVS Liptovský Mikuláš vám ponúka veľké vlny, pereje, spenené vodné valce a skoky.

Paragliding

Tandem paragliding na Chopku patrí k najatraktívnejším zážitkom na Liptove.

Paragliding je letecký šport, ktorý pre pohyb vo vzduchu využíva špeciálne skonštruované krídlo, pričom nesie na šnúrach upevnenú  sedačku, v ktorej sedí, alebo leží pilot tohto zariadenia. Na rozdiel od klasického parašutizmu pre paragliding je  charakteristické, že rýchlosť dopredného pohybu je niekoľkonásobne vyššia ako rýchlosť klesania. Padák používaný pri  paraglidingu sa nazýva padákový klzák alebo padákové krídlo. Podstata tohto športu vedie užívateľa do prírody, núti ho spoznávať procesy v atmosfére a ako sprievodný jav je k paraglidingu viazané cestovanie a spoznávanie krajín a hôr

Náš tip - paragliding na Rohačke.

Horáreň Dobák Vám vie sprostredkovať paraglidingový zážitok.

Rybolov

Rybolov je šport, pri ktorom si môžete oddýchnuť, je to príjemný relax na dušu a pri troche šťastia a šikovnosti s veľmi chutným výsledkom.

Na Liptove je najideálnejším miestom lovu rýb Liptovska mara ale aj rieky Váh a Belá, ktoré sú vhodné aj pre muškárov. Široký výskyt kaprov, lieňov , bohaté zastúpenie lososovitých rýb ako aj dravcov - šťuka, ostriež, zubáč, sumec.

Hosťovacie povolenky: 

členovia SRZ - denná                             10 € /vody pstruhové, lipňové, kaprové/
členovia SRZ - týždenná /3 dni lovu/      25 € /vody pstruhové/
členovia SRZ - týždenná /5 dní lovu/      30 € /vody lipňové/

Nečlenovia SRZ a cudzinci:                    denná  17 €  

Na Liptovskej Mare platí  kaprový režim a základný rybársky poriadok bez úprav. Je tu bohaté zastúpenie týchto rýb: kapor, lieň, štuka, zubáč, ostriež, jalec hlavatý, boleň, podustva, pstruh dúhový, pstruh jazerný, zriedkavo možno natrafiť aj na sumca a úhora.
Lov rýb je povolený od 01. 06. do 15. 03.

Lov prívlačou a lov na rybku je povolený od 15.06.

Lov je povolený na 2 udice pri love na ťažko a na plávanú, pri love prívlačou a muškárení môžete používať len jednu udicu.

Loviaci si môže v jednom dni ponechať najviac 2 ks kapra, lieňa, šťuky, zubáča, sumca, boleňa, alebo ich kombináciu, prípadne 4 ks lososovitých rýb, vrátane lipňa a podustvy a najviac 7 kg rýb.

Horáreň Dobak Vám ponuka  rybačku na Liptovskej Mare, možnosť zapožičania motorových člnov, možnosť prenájmu veľkej lode plávajúcej po Liptovskej Mare s kapacitou 20 lôžok s toaletou, kuchyňou a všetkým vybavením.