HORÁREŇ A OKOLIE

Horáreň Dobák je jedným z klenotov Liptova a Nízkych Tatier. Ubytovanie v chate Dobák je akoby ste sa vrátili v čase do izby zariadenej v liptovskom štýle iba zariadenie je nové a zrekonštruovane v roku 2012. História Horárne je dlhá takmer 200 rokov, ale bola celá zrekonštruovaná a znova zariadená v roku 2012. Byť ubytovaný u nás, je akoby ste sa vrátili v čase. Izby a miestnosti v Horárni sú zariadené v liptovskom štýle, pretože sme sa snažili čo najviac priblížiť Liptovu a jeho histórii.

Na priestrannej slnečnej lúke  pod horárňou môžete aj stanovať v blízkosti  krištáľového potôčika.

            Zurčiace horské potoky sa pre milovníkov prírody postarajú o intenzívny a nezabudnuteľný prírodný zážitok. Priamo pri Horárňou Dobák z jednej strany zurčí potok Paludžanka, z druhej strany  Mošnický pstruhový potok, ktoré Vám prinesú pocit dávnych dôb, keď boli ešte potoky a rieky najdôležitejšími časťami života človeka.

Otužilejší sa ráno môžu osviežiť priamo v potoku pretože hneď pod Horárňou je menšia prírodná nádrž, alebo iba jednoducho vdýchnite do seba pocit, že sa nikam nemusíte ponáhľať, nikto Vás nenaháňa a hluk mesta vystriedal zvuk zurčiaceho potoka.

 Opekačka

            K teplým letným večerom neodmysliteľne patria aj opekačky. Pod holým nebom a pri praskajúcom ohni chutí všetko lepšie. Ak sa ešte k celkovej nálade pridá zvuk gitary a spev, o nezabudnuteľné chvíle máte postarané. Domov si zo sebou určite odnesiete krásne zážitky z večernej opekačky. Čakajú tu na Vás nNádherná krajina a na tanieri chrumkavá klobáska čerstvo upečená na prírodnom ohnisku.

            Ak vám ohník nechýba, ale radi by ste si zajedli na dobrom vzduchu, tak si prestrite pri dlhom stole, hneď pri vchodových dverách do Horárne. Tento stôl už počul mnoho príbehov a určite si rád vypočuje aj ten Váš...

Hubárčenie

Hubárčenie môže byť okrem spestrenia jedálneho lístka aj dobrou pohybovou aktivitou. Od neskorého mája až po prvé prízemné mrazy rastú v blízkom okolí rôzne druhy hub. Veľký výskyt hub je daný polohou a veľmi dobrými klimatickými podmienkami k ich rastu po celé leto a jeseň.

Stačí malá prechádzka a vrátiť sa môžeme s plným košíkom hríbov, či iných druhov hojne rastúcich húb. O hríby u nás nie je núdza.

V okolí našej Horárne si môžete nazbierať krásne hríby a predzásobiť sa tak na vianočnú kapustnicu. Veľké hubovisko sa nachádza priamo nad Horárňou. Stačí vystihnúť hubársku sezónu, zobrať koše a vyraziť do lesa!