Podzemné vody modelujú v rôznych hĺbkach pod zemou rozsiahle podzemné bludiská – jaskyne. Nie všetky jaskyne vznikli činnosťou podzemného toku. Niektoré vznikli rozpúšťaním vápencov presakujúcou vodou po puklinách alebo zrútením stropov a stien. Jaskynné priestory, ktoré dosahujú veľké rozmery, sa nazývajú dómy. Najznámejšie útvary, ktoré môžeme vidieť v jaskyniach, sú stalagmity a stalaktity. Rozpustený vápenec sa ukladá na stenách alebo na dne jaskyne a vytvára nádherné útvary - kvaple. Kvapky vody, ktoré presakujú zo stropu, vytvárajú stalaktity. Veľmi tenké stalaktity sú brčká. Kvapky vody, ktoré spadnú na dno, vytvárajú stalagmity. Keď sa spojí stalagmit a stalaktit, vznikne stalagnát. Jaskyne sú životným prostredím mnohých živočíchov. Niektoré z nich tu žijú len prechodne, napr. netopiere alebo plazy. Stálymi obyvateľmi jaskynných priestorov je rôzny hmyz, obojživelníky a ryby. Niektoré jaskyne sa využívajú aj na liečebné účely.
Pred návštevou jaskyne je dôležité nezabudnúť dobre sa obliecť, pretože teplota v jaskyniach sa i v lete pohybuje od 0 do 10°C
V okolí Horárne Dobák sa nachádza až 4 prístupných jaskýň:
Demänovská jaskyňa Slobody
Kvapľová jaskyňa je súčasťou národnej prírodnej pamiatky Demänovské jaskyne, ktoré sú najdlhším jaskynným systémom na Slovensku. Vyniká prekrásnou výzdobou. Celková dĺžka podzemných priestorov predstavuje obdivuhodných 24 km a v nich sa nachádza 9 jaskýň, z ktorých len dve sú sprístupnené verejnosti a to Demänovská ľadová jaskyňa a Jaskyňa Slobody. Tento obsiahly jaskynný systém leží v Národnej prírodnej rezervácii Demänovská dolina na území Národného parku Nízke Tatry 12 km južne od Liptovského Mikuláša. Celý jaskynný systém bol vytvorený aktívnym tokom rieky Demänovka. Jaskyňu Slobody objavil 3. augusta 1921 moravský učiteľ Alois Kráľ spolu so synom miestneho horára Adamom Mišurom. Nakoľko bolo v tom roku veľmi suché leto a takmer vôbec nepršalo, riečka Demänovka vyschla a objaviteľ sa vtiahol do podzemných priestorov cez jej vyschnuté koryto. Objavný ponor je dnes opäť zaplavený vodou.
Objavená bola v roku 1921 a časť jaskyne bola verejnosti sprístupnená v roku 1924, ale až od roku 1933 jaskyňa nadobudla dnešnú podobu. Z celkovej známej dĺžky jaskyne 6450 metrov je pre verejnosť sprístupnených 1870 metrov. Nachádzajú sa v nej dva okruhy a to tradičný s dĺžkou 1870 m a o 300 m dlhší exkluzívny. Na prehliadkovej trase je 976 schodov. Teplota v jaskyni je celoročne stála 7°C a vlhkosť vzduchu je 92 až 98%. Vek samotnej jaskyne sa odhaduje na približne 1 milión rokov. Vchod do jaskyne sa nachádza v nadmorskej výške 870m a z parkoviska sa k nemu návštevník dostane serpentínovým chodníkom s miernym stúpaním, ktorým prekoná výškový rozdiel 52m. Do vnútra jaskyne sa dostane umelo vybudovaným vchodom a jeho prvé kroky smerujú do Hlbokého dómu, ktorého najatraktívnejším úkazom je Večný dážď. Tento nikdy nevysýchajúci vodopád padajúcej vody z jaskynného stropu vznikol presakovaním atmosferických zrážok do jaskyne cez tektonickú trhlinu. Vyskytuje sa tu vzácny netopier obyčajný a netopier fúzatý.
Kontakt:
032 51 Demänovská Dolina
Tel.: +421/44/5591673
E-Mail: djslob@ssj.sk
Web: www.ssj.sk/jaskyne/spristupnene/demanovska-slobody/
Demänovská ľadová jaskyňa
Nachádza sa v Národnej prírodnej rezervácii Demänovská dolina na území Národného parku Nízke Tatry. Dosahuje dĺžku 1750 m. Ľadová výplň sa vyskytuje v spodných častiach jaskyne. Zastúpený je podlahový ľad, ľadové stĺpy, stalaktity a stalagmity. Nálezisko kostí rôznych stavovcov vrátane jaskynného medveďa. Zistilo sa tu 8 druhov netopierov. Jaskyňa je známa oddávna. Prvá písomná zmienka je z roku 1719. Jaskyňu turisticky sprístupnili v rokoch 1880-1885, nanovo v rokoch 1950-1952. Dĺžka sprístupneného úseku je 650 m.
Kontakt:
Nízke Tatry
Cesta č.II/34
Podbreziny 497
031 01 Liptovský Mikuláš
Tel.: +421/44/5548170
E-Mail: demladj@ssj.sk
Web: www.ssj.sk/jaskyne/spristupnene/demanovska-ladova/
Važecká jaskyňa
Važecká jaskyňa sa nachádza vo Važeckom krase na styku Kozích chrbtov s Liptovskou kotlinou, na západnom okraji obce Važec medzi Liptovským Mikulášom a Popradom. Vchod do jaskyne, ležiaci 8 m nad údolnou nivou Bieleho Váhu, je v nadmorskej výške 784 m. Podzemné priestory dekorujú najmä stalaktity, stalagmity a sintrové jazierka. Značná časť jaskyne je vyplnená jemnými sedimentmi naplavenými bývalými, najmä povodňovými vodami Bieleho Váhu, údajne aj vodami z ponorného toku z poloslepej doliny v Priepadlách. Teplota vzduchu je 6,5 až 7,1 °C, relatívna vlhkosť 94 až 96 %. Vstupné časti jaskyne sú počas roka ovplyvňované klimatickými zmenami na povrchu, ktoré sa v zime prejavujú mrazovým zvetrávaním vápencov. Významné paleontologické nálezisko kostí jaskynného medveďa (Ursus spelaeus). Z jaskynných bezstavovcov je pozoruhodný až unikátny nález šťúrovky Eukoenenia spelaea – najsevernejší výskyt zástupcu tohto radu pavúkovcov, čím Važecká jaskyňa patrí medzi biospeleologické lokality európskeho významu. Ojedinele sa v jaskyni zistil výskyt niekoľkých druhov netopierov.
Kontakt:
Nízke Tatry
Cesta č.18
032 61 Važec
Tel.: +421/44/5294171
E-Mail: vazec@ssj.sk
Web: www.ssj.sk/jaskyne/spristupnene/vazecka/
Belianska jaskyňa
Belianska jaskyňa sa nachádza na severnom svahu Kobylieho vrchu vo východnej časti Belianskych Tatier. Leží v Národnej prírodnej rezervácii Belianske Tatry na území Tatranského národného parku. K vchodu v nadmorskej výške 890 m vedie z Tatranskej Kotliny náučný chodník, ktorý prekonáva výškový rozdiel 122 m. Dĺžka jaskyne je 3640 m s výškovým rozdielom 160 m. Do vstupných častí, prístupných prerazeným tunelom, ústia komínové priestory vedúce od horného, pôvodného vchodu, situovaného 82 m nad terajším vchodom. Výstupné a zostupné časti prehliadkovej trasy, podmienené medzivrstevnými plochami vápencov, stúpajú od Rázcestia a miestami sú rozšírené rútením do dómovitých a sieňovitých priestorov (Zrútený dóm, Dóm trosiek). Na viacerých úsekoch sa zachovali oválne tvary vodnej modelácie (Rúrovitý dóm, Dlhá chodba, Priepasťová chodba). Značnú vertikálnu členitosť jaskyne dotvárajú priepasti (Hladová priepasť, Peklo) a komíny.
Kontakt:
Belianske Tatry
Cesta č.67
059 54 Tatranská kotlina
Tel.: +421/52/4467375
E-Mail: belianj@ssj.sk
Web: www.ssj.sk/jaskyne/spristupnene/belianska/